19 Temmuz 2013 Cuma

Gazeteci Maaşları ne kadar?

Bir Meslek Olarak Gazetecilik


Gazetecilik mesleği basın, yayın ve genel olarak medya sektöründe yerini alan ve toplumsal olayları öznel bir irdelemeyle yoklamaya çalışan meslek sahibi kimselerdir. İletişim fakültelerinin artmasıyla artan gazeteci sayısında sivrilmeden, çarpıcı olmadan isim yapılmıyor ve yapılsa da istenilen performans yakalanamıyor. Değişen medya trendinin sunduğu internet, bizlere iletişimin daha sıcak boyutunu gösterdi ve gazeteciliği daha sonra çok daha fazla yeşerecek olan internet gazeteciliğini ortaya çıkardı.

Gazeteci Maaşları

Özel sektör gazeteciler için sıkıcı bir bunalım noktası olmaktan kendini alamıyor. Yaşam saatlerinin büyük bir kısmına saldıran özel medya da sivrilmemiş hiç bir yazar için olumlu bir sonuç duymak mümkün olmamıştır. Standart gazetecilerin ortalama maaşı asgari ücret düzeyinde olup haber başına prim ile ödüllendirilmektedir. Bu da iyi çalışan bir gazeteci için asgari ücretin iki katına ancak ulaşıyor olmak demektir.

İnternet Gazeteciliği

Adından da anlaşacağı üzere medya odağının değiştiği dönemin baş mimari internet artık gazetecilere de göz kırpıyor. Bilimum web sitelerin derlenmesi, editörlük, içerik girişi, içerik kontrolü, içerik güncelleme, içerik yöneticiliği gibi konuları ele alan internet gazeteciliği gün geçtikçe güçlenen kale haline geliyor.

 

İnternet Gazeteciliği Maaşları

İnternet gazetecileri gelişen trend içinde normal gazetecilerle aynı maaşı alsalar da zaman konusunda daha rahatlar. Asgari ücretin iki katını bulan maaşları ile internet gazetecileri, hallerinden daha memnun oldukları gelen duyumlar arasında.